Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat «» Następny temat
Uprawa indoor czyli barwy światła.
Autor Wiadomość
tetrahydro1 

Pomógł: 2 razy
Skąd: z wyskoku
Wysłany: 2008-11-07, 05:12   Uprawa indoor czyli barwy światła.

Fitochromy to drobne białkowe sensory świetlne w liściach. Po obu stronach. Regulują podstawowe procesy fizjologiczne jak kiełkowanie, stopień i kierunek wzrostu łodygi, wzrost liści, korzeni, produkcję chlorofilu, kwitnienie… reagują na światło czerwone, bliskie pomarańczowemu (najbardziej na 675-670 nm długości fali) i „daleką czerwień” (far red, dokładnie ok. 705–740).
Również na proporcję zawartości tych zakresów w spektrum. Dlatego uprawy pod diodami elektroluminescencyjnymi (LED) są oświetlane zestawami głównie czerwonymi. Występują także fitochromy wrażliwe na barwę niebieską i bliski ultrafiolet. Podobne białka i cykle przemian chemicznych posiadają niektóre bakterie i glony. Niektóre rośliny mogą mieć specyficzne proporcje aktywnych pigmentów, w zależności od liczby cotyledonów (pierwszy jeden lub dwa listki) i ploidyzmu. To z kolei może mieć wpływ na płciowość oraz typ indukcji kwitnienia i sezonowość, ale to do sprawdzenia; wygląda jednak prawdopodobnie. W końcu konopie tri- i więcej (e)ploidalne występują blisko równika, tak samo potencjalnie dwusezonowe, a fotoperiodycznie obojętne i częściowo obojętne też tam oraz na dalekiej północy. Przy równiku nie ma wahań spektrum do analizy, a na Syberii cykl jest ekstremalnie krótki, tylko w ciągu lata, wahania skromne.
Stan podstawowy to P(r), stan pobudzenia – P(fr), od „red” i „far red”. W stanie podstawowym fitochromy są koloru turkusowego i wyłapując jasną czerwień przechodzą delikatnie w ciemną zieleń i przechodzą w stan P(fr), który sygnalizuje roślinie, ze czas na wzrost (pestka/kiełek interpretuje odwrotnie). Teraz wyłapują far red i wracają. Dzieje się to też samoczynnie podczas nocy. Trwa to godzinami i dniami, pomalutku. Nie może brakować tlenu, dwutlenku węgla, żelaza, magnezu.
Po co to wszystko? Rośliny, szczególnie kwitnące, na swój sposób myślą. Powszechnie wiadomo też, że warunki takie, jak temperatura czy dostępność wody są zbyt labilne i roślina nie może na nich do końca polegać, bo przypadkowe zmiany mogą zawieść jej zaufanie i doprowadzić do kiełkowania czy kwitnienia w nieodpowiednim momencie, a w konsekwencji nawet do śmierci przy np. nagłym powrocie ciężkich czasów. Jedyną prawdziwą stałą, wiarygodnym sygnałem, jest światło. To dlatego wystarcza jedna, rzadko występująca anomalia w postaci zaćmienia słońca, by w przyrodzie wzrosła liczba obojnaków, a nawet mutantów. Indoorowcy także ponoszą zwiększone ryzyko hermafrodytyzmu w wypadku awarii oświetlenia. Ale fotoperiod to nie wszystko. Różne barwy to różne długości promieniowania, a długie fale mają większy zasięg przenikania przez przeszkody, jak atmosfera (por. fale radiowe… ale rtg i mikrofale to jeszcze inna sprawa). Wschody i zachody słońca są czerwonawe, a dopiero wysoko nad poziomem morza i blisko zwrotnika jest prawdziwy dostatek UV. Wiosną i jesienią jest relatywnie więcej czerwieni niż niebieskiego w świetle widzialnym, a z punktu widzenia roślin – względnie więcej far red w porównaniu do jasnej czerwieni. To samo w cieniu i półcieniu z chmur. Dodać należy, że na widoczne i namacalne zachowania wpływa bardziej kierunek i tempo zmian stosunku różnych barw, niż sama proporcja, wszak stale istotna.
Co im to daje konkretnie? Na początku wiedzą, kiedy kiełkować i zapuszczać korzenie. Potem następuje prawdopodobnie wybór płci (lepsze warunki to większa szansa na kobietę) oraz intensyfikacja produkcji chlorofilu i eksplozja ulistnienia. Osobniki zacienione przez inne rośliny wydłużają łodygi, by sięgnąć się do słońca. W cieniu np. skał widmo jest minimalnie odmienne, a nawet to jest wykrywane, łodyga odgina się w bok. Szybciej na długość rośnie też nadłamany fragment wiechcia i okolica. Efekt dominacji wierzchołkowej (apical dominance) jest silniejszy. Przy względnym zwiększeniu udziału far red rozpoczyna się i postępuje kwitnienie. Rano zaś i wieczorem liście rozwierają się i z powrotem kulą.

Wykorzystanie tej wiedzy jest możliwe w warunkach indor, jednak każdy niemal out zaczyna się w domu. Waga opisanych zjawisk jest gigantyczna, są one banalne w obserwacji gołym okiem. Zwłaszcza fototropizm, wyginanie do światła widać wyraźnie. Szczególnie sprawa wyboru płci oraz stymulacja kwitnienia powinny zachęcić do zaopatrzenia się w LEDy.
Uprawa pod samymi LEDami jest uważana za eksperymentalną. Koszt lamp, a szczególnie ich wydajność nie pozwalają zbyt łatwo zastosować oświetlenia o podręcznikowej mocy w lumenach/luksach, co nie do końca jest rekompensowane nawet wyraźnie lepszą absorpcją energii przez chloroplasty. Pionierzy podejmowali próby nawet z mocami rzędu 20W, temat jest do wglądu na forach, również polskojęzycznym hyperreal.info .Najczęściej postuluje się 6 razy więcej czerwonych niż niebieskich, ew. dorzucić UVA i jako dodatek odrobinę innych barw.
Na marginesie, dla malarzy, oświetleniowców i fotografów: kombinując z szerokim wachlarzem oraz manipulując podawanym napięciem można właściwie dowolnie bawić się odcieniami, albo osiągnąć Colour Rendering Index nawet do 98, dużo więcej niż zwykłą lampką RGB czy jakimkolwiek innym źródłem, przy tym będzie stabilniej niż w świetle dnia.
Mi osobiście genialnym pomysłem wydaje się a) uzupełnianie standardu, zwłaszcza w okresach przełomowych; b) stymulacja naświetlaniem na początek (jasna czerwień; i trochę niebieski, podczas wega więcej n.) i koniec dnia, poprawi dynamikę cyklu; c) przyspieszenie rozkwitu użyciem silnego far red na dobranoc; d) stosowanie do klonów; e) do hodowli, nie tylko uprawy, m.in. do menów i feminizowanych pestek; f) połączenia tych punktów. Będzie to prawdopodobnie jeden z nadchodzących projektów autora. Może spróbować też skrócić okres nocy, nie sumując do 24h, skoro przyświecenie far red intensyfikuje zmianę trybu fizjologicznego? Rozważam także uprawę wraz z dokumentacją dla celów edukacyjnych w dużej obudowie komputerowej pod potężniejszą baterią diód, porównywalną nie tylko ze świetlóweczkami; przy mocnej wentylacji, wykorzystując kompaktowość LEDów. Rodzaj cyber-guerilli; niestety na mocne, ale tanie przyjdzie jeszcze kilka lat poczekać.
Co sprawdzone, nawet zwykła 21-diodowa żaróweczka na 220V o mocy 1,3 W za 20 pln na Allegrze daje ogromną poprawę tempa i poziomu kiełkowania. Wydaje mi się, że do idei b) oraz częściowo d) także wystarczy naprawdę mała i niedroga.

Dla teorii i edukacji znaczenie należy podkreślić, że „na veg niebiesko, na bloom czerwono” jest wielkim uproszczeniem. Zwykła sodówka emituje sporo w obu zakresach dla fitochromów, co daje jej jeszcze większą przewagę nad MH w wydajności, niż wynika z kalkulacji. Dla mniej dociekliwych, oczywiście silniej stymuluje far red. Co ważne, artykuł ukazuje, że HPS może być stosowany na samiutkim początku, dla ukorzenienia, potem zmienić na metalohalogen lub świetlówki, by określające się dzieci wybrały przeważnie piękną płeć, no i aby pójść w liście.
 
 
tetrahydro1 

Pomógł: 2 razy
Skąd: z wyskoku
Wysłany: 2008-11-07, 05:21   

http://growfaq.spliff.pl

Zastosowanie różnych źródeł swiatła.

5.000 - 7.000 Kelvin: Silne niebieskie swiatło.( Niektóre lampy MH , lampy fluorescencyjne do akwariów tropikalnych, niektóre swietlówki kompaktowe---> np. kompakty firmy Philips są produkowane w wersjach 2.700 oraz 6.000K)
Wywołuje silne krzewienie. Idealne do fazy szybkiego wzrostu roslin. Wspomaga wzrost w układach łączonych z lampami HPS i MH- 3.000K .

4.200 Kelvin: Cool White. (swietlówki coolwhite, lampy MH )
Używane jako uzupełnienie niedoboru swiatła niebieskiego źródeł o temp. wid. 3.000 K. Dobre do wegetatywnej fazy wzrostu.

4.000 Kelvin: Neutral Metal Halide
Idealne pojedyńcze źródło swiatła, rosliny rosną gęste i silnie rozgałęzione.

3.700 Kelvin: Softer Metal Halide (coated)
Używane jako główne źródło swiatła. Szybszy wzrost niz po lampami 4.000 K.

3.200 Kelvin: Warm Metal Halide
Dobre swiatło dla całego okresu wzrostu.

2.050 - 2.700 Kelvin: HPS.
HPS. dużo swiatła czerwonego. Idealne do kwitnienia.
(Większosć swietlówek kompaktowych Philips i Osram ma temp. wid. 2.700) źródło: haszysz.com
 
 
tetrahydro1 

Pomógł: 2 razy
Skąd: z wyskoku
Wysłany: 2010-06-18, 13:45   

Temperatury barwowe swietlowek kompaktowych

Zakres dostępnych temperatur kolorów świetlówek CFL jest obecnie bardzo obszerny. Temperatura barwowa jest mierzona w stopniach Kelvina i wskazuje że dana żarówka nadaje się jako źródło światła do kwitnienia, lub do wegetacji. Temperatury najpopularniejszych kolorów świetlówek to 2700K - kwitnienie, oraz 6100 i 6400K - wzrost wegetatywny.

Oto lista praktycznie wszystkich dostępnych temperatur barwowych dla kompaktowych świetlówek:

2100K: Imituje światło słoneczne o ciepłej barwie, obserwowane późną jesienią, które jest idealne dla przyśpieszonego wzrostu kwiatów. Barwa ta jest najbardziej efektywna ze wszystkich innych podczas okresu kwitnienia. Badania porównawcze wykazały że żarówka CFL 2100K jest o 32% wydajniejsza niż 2700K o tej samej mocy.

4200K Dual Spectrum: Barwy tej nie należy mylić ze świetlówkami kompaktowymi 4200K. Żarówka Dual Spectrum posiada jedną połowę rur 2700K, a drugą 6500K! Żarówki o tej barwie emitują najczęściej widmo odpowiednie dla wzrostu i kwitnienia. Świetlówki kompaktowe zbudowane z rur emitujących 2 barwy światła np. 2700K i 6500K nadają się jako jedyne źródło światła podczas całego okresu – kwitnienia, obracając żarówkę cieplejszą barwą w stronę roślin i odwrotnie w czasie wzrostu. Dla tych którzy używają jednego źródła światła przez cały okres uprawy, wybór takiej świetlówki będzie najbardziej odpowiedni.
4200K: Odnosi się do białego światła późną wiosna, idealnie nadając się do wegetatywnego wzrostu. Jest najbardziej efektywna barwą polecaną podczas wegetacji. Umożliwia szybki rozwój dużych liści i gałęzi wtórnych co w okresie kwitnienia powoduje efektywny rozwój kwiatów. Światło to może być także używane do rozmnażania roślin i utrzymywania roślin-matek.


6100/6400/6500K: Światło o zimnej białej barwie świetlówek kompaktowych, oraz niebieskiej barwie imitujące światło słoneczne wczesną wiosną. Jest to najlepsza barwa do wzrostu w pierwszym okresie wegetacji. Zapewnia również dobre rezultaty przy późnej wegetacji roślin, ale mniej skuteczne niż w przypadku 4200K. Dla wszystkich którzy szukają światła idealnego do rozmnażania roślin i sprawdzającego się również w utrzymaniu matek żarówki te są nadadzą się do tego idealnie.


25000K: To światło widziane przez nas jako fioletowe, jest temperaturą barwy opracowana i używaną przez NASA. Jest to najlepsza temperatura barwowa, uzupełniająca wszystkie inne, oprócz 6400K podczas pierwszych dni wegetacji. Żarówki o tej barwie emitują także najwięcej światła z zakresu UVB zwiększając zawartość substancji czynnych w roślinach. Polecane są także podczas pierwszych 2 tygodni po skróceniu czasu oświetlenia do 12h na dobę, zanim rośliny zaczną kwitnąć. Doskonale nadają się jako uzupełniające źródło światła do wysokoprężnych lamp sodowych – HPS, jak również pojedyncze źródło światła podczas całej uprawy.
 
 
tetrahydro1 

Pomógł: 2 razy
Skąd: z wyskoku
Wysłany: 2010-06-18, 13:50   

Promieniowanie UVB

Okazuje się, że promieniowanie uvb ma istotny wpływ na rośliny. Tak samo na konopie, jak i na wszystkie inne, na rosnące w szafie i te, które rosną pod słońcem. UVB powoduje zwiększenie ilości wydzielanych substancji czynnych przez rośliny. Nasze naturalne źródło światła najwięcej promieniowania uvb emituje od 10 rano do 3 popołudniu. Musimy jednak pamiętać o tym, że UVB nie przenika przez szyby, tak więc uprawa jakichkolwiek roślin w szklarniach powinna być doświetlana lampami emitującymi to promieniowanie. Uprawiając pomidory w szklarni i nie doświetlając ich uvb, zauważono brak zapachu i znaczącą różnicę w smaku. Doświetlając je lampami z uvb, ten problem nie występował. Pomówmy teraz o konopiach uprawianych w warunkach domowych. Przeprowadzono doświadczenie, w którym wykorzystano dwie takie same rośliny rosnące w takich samych warunkach. Jedna z nich była doświetlana świetlówką Repti Glo 10.0, emitującą uvb. Przedstawiam wypowiedź jednego z najbardziej doświadczonych polskich hodowców:

"Wyniki mnie zaskoczyły, bo roślina oświetlana UVB produkowała nad wyraz dużo
żywicy w stosunku do 2 planta.
Kryształki pojawiały się nawet na liściach, kiedy na drugim plancie nie występowały
praktycznie w ogóle. Pod koniec flov plant był cały biały. Susz znacznie się
różnił.. raz, że wysychał 3 tygodnie, co mnie niezwykle irytowało, dwa, był
wyczuwalnie mocniejszy! Problem jest tylko taki, że owa świetlówka działa na
niewielkie odległości.. może się nadać do malutkiego boxa, wręcz do oświetlania 1
planta. Nie wyobrażam sobie zastosowania w growroomie."

Wnioski są jednoznaczne. Promieniowanie uvb jest niezwykle przydatne w oświetlaniu
roślin. Tylko nie można zapomnieć o tym, że owe promieniowanie jest szkodliwe dla
ludzi, więc należy uważać przy obcowaniu z lampami czy świetlówkami wytwarzającymi
uvb.
 
 
tetrahydro1 

Pomógł: 2 razy
Skąd: z wyskoku
Wysłany: 2010-06-18, 13:52   

Oswietlenie
Najwazniejszy Element Uprawy.


Rośliny jako organizmy żywe posiadające chlorofil potrzebują nie zbędnej energii słonecznej(świetlnej) do samożywnego odżywiania się, takowy fakt wywodzi się z procesu fotosyntezy która jest procesem chyba znanym nam wszystkim.
Podstawowymi elementami które decydują o jakości i dorodności naszych roślin są ilość lumenów i odległość roślin od źródła światła (mówimy o uprawach indoor). Tak więc tłumacząc na chłopski rozum do upraw szafkowych o ograniczonej powierzchni będą dobre lampy o dość niskim w stosunku do masowych upraw mocy prądu, np na powierzchnię 0.5 metra kwadratowego idealnym rozwiązaniem będzie lampa WLS(Wysokoprężna Lampa Sodowa, ang. HPS) o mocy 250W. Do tak złożonego zestawu możemy bez problemu dodać kilka świetlówek kompaktowych do uzupełnienia widma światła


chłodnego/białego. W okresie veg(Wegetacja) reżim świetlny powinien mieć stosunek 18 godzin świetlnych do 6 godzin ciemni, w tym momencie zalecane są kompakty o barwie świetlnej 6400K w przeciwieństwie do okresu flo(kwitnięcie) gdy zalecane są kompakty o barwie 2700k. Wcześniej wspomniany okres FLO jest okresem kiedy planty-rośliny osiągną pełną krasę i gotowość do kwitnięcia(odpowiednia wysokość i wyrobione szczyty), reżim świetlny winien być zmieniony z 18/6 na 12/12 w skutek czego roślina może zacząć kwitnąć i tworzyć nasz pożądany gruby, ciężki kwiatostan. Najbardziej popularne rodzaje kompaktowych świetlowek są Osramy i Philipsy o mocy prądu 23W i 21W. Posiadając taki komplet HPS plus Kompakty nie możemy zapomnieć o odpowiedniej wentylacji i chłodzeniu HPS-a. W dzisiejszych czas oprócz opisanych HPS-ów i świetlówek kompaktowych wyróżniamy także Panele LED które są przyszłością domowych uprawa, systematycznie moc LED-ów wzrasta a barwy świetlne są coraz bardziej zbliżone do naszych starych poczciwych HP-sów... Z kolei do przeszłości przechodzą niegdyś popularne świetlówki rurowe które mają swą moc nie adekwatną do ilości produkowanego światła.
Aut: Prefi Źródło: Baniak
 
 
sendarion 

Wiek: 29
Skąd: z krainy ozz
Wysłany: 2010-09-30, 17:21   

tetrahydro1, mam dosiwadczenie na hps 400w i jarzeniówkach w wege. nie wiem nic o kompaktach, jak pisales o widmie wydaje sie to ok ale czy to sprawdziles? jesli tak chyba zainwestuje w kompakty a jesli tak to o jakiej mocy bys powiedzial przy growie 2,5m2? narazie jade tam 40w jarzeniowy i cos wlasnie szponce zmienie to. ale W zimie jarzeniowki maja ten plus ze daja cieplo a to dobra opcja. Moje doswiadczenia narazie mowia mi ze pieszczenie w wege pradem o malym napieciu pododuje powstanie hermow, czyli cos w strukturze pod wplywem pradu sie dzieje. w fazie badan jak narazie.
odpisz mi o tych kompaktach
_________________
400W HPS :)
 
 
tetrahydro1 

Pomógł: 2 razy
Skąd: z wyskoku
Wysłany: 2011-03-21, 02:21   

LAMPY PLAZMOWE

Technologia na miarę XXI wieku jest już w fazie eksperymentalnej! Ze względu na badania prowadzone nad możliwościami zastosowania tej technologi, nie przedstawiono dokładnego działania lamp plazmowych.
Wiadomo jedynie, że lampa plazmowa emitowała będzie światło zbliżone do światła słonecznego o temperaturze barwowej 6000K. Porównując strumień światła w przeliczeniu na 1W dla różnych technologii, ilość lumenów dla lamp plazmowych będzie 2 krotnie większa jak dla diod LED i 9 krotnie więcej, jak dla zwykłych żarówki.videoLAMPY FLUORESCENCYJNE - technologia najczęściej wybierana przez hodowców.

Działanie lamp fluorescencyjnych opiera się na świeceniu luminoforu wzbudzanego wyładowaniami jarzeniowymi gazu wypełniającego wnętrze świetlówki. Różne rodzaje luminoforu i różne mieszanki gazów wypełniających wnętrze powodują emisję widma, o charakterystycznym dla siebie składzie spektralnym. Lampy fluorescencyjne można podzielić według kilku kryteriów.Podział ze względu na integralność z systemem zasilania:

- Zintegrowane posiadają wbudowany w źródło światła układ elektroniczny, generujący wysokie napięcie podczas fazy rozruchu i świecenia.

- Świetlówki niezintegrowane wymagają specjalistycznych opraw, wyposażony w układ elektroniczny lub konwencjonalny.Podział ze względu na rodzaj technologi:

-świetlówki liniowe T8/T5 (popularnie zwane „jarzeniówkami”),

-świetlówki kompaktowe niezintegrowane PL-L (z trzonkiem 2G11)/PL-S (z trzonkiem G23),

-kompakty zintegrowane (popularnie zwane „żarówkami energooszczędnymi”),

-inne rodzaje: świetlówki kołowe, U-kształtne, kompaktowe niezintegrowane specjalistycznego przeznaczenia.

Zaletą lamp fluorescencyjnych, w porównaniu z innymi tradycyjnymi źródłami światła, jest szeroki wybór pod względem mocy i innych parametrów.


ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE ZINTEGROWANE

Nie wymagają użycia specjalnych opraw. Pasują do gniazda z gwintem na tradycyjną żarówkę, a coraz szerszy dostęp oświetlenia specjalistycznego w umiarkowanej cenie, przesądza na korzyść tej technologii. Jest to rozwiązanie, które polecane jest do czasowego doświetlania hodowli (w pochmurne dni, w okresie jesienno -zimowym).

Świetlówek kompaktowych zintegrowanych nie można stosować do oświetlania roślin wymagających dużej wilgotności powietrza, znajdujących się, wraz ze źródłem światła, wewnątrz zamkniętego zbiornika (groźba porażenia prądem!), a przy podwyższonej wilgotności powietrza w zbiornikach otwartych - świetlówka ulega szybszemu zużyciu.


ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE NIEZINTEGROWANE

Pod względem parametrów, najbardziej kompaktową wersją lamp fluorescencyjnych są niezintegrowane świetlówki z rodzaju PL. Ich niewielkie rozmiary w połączeniu z dużą wydajnością zaspokajają potrzeby bardziej wzmagających roślin. Dobrze sprawdzają się podczas oświetlania siewek. W przypadku, gdy nad roślinami nie ma miejsca, żeby zainstalować świetlówki liniowe, lub ich długość jest nieodpowiednia -warto zainwestować w kompakty PL.TECHNOLOGIA T8/T5 (ŚWIETLÓWKI LINIOWE)

Lampy tego rodzaju można podzielić na zwykłe i specjalistyczne. Różnią się one widmem emitowanym przez dane źródło światła. Te pierwsze charakteryzuje widmo o barwie dziennej (chłodne/ciepłe) -popularne do oświetlania pomieszczeń. Najczęściej mają one temperaturę barową z przedziału 4000-6500K.

Lampy specjalistyczne, zostały stworzone do konkretnego celu. Ich widmo, barwa, współczynnik oddawania barw został dobrane tak, aby realizowały określone zadanie: intensyfikowały proces fotosyntezy, podkreślały barwy produktów sklepowych, emitowały promieniowanie UV etc. Można wyróżnić lampy do akwariów morskich/słodkowodnych, z przeznaczeniem do oświetlania sklepów czy też na użytek terrarystki.

Inny podział: według technologii T8 i T5.

Popularne T8 różnią się od T5 średnicą świetlówki. Te drugie, to nowsza, bardziej wydajna wersja T8. Oba rodzaje wymagają specjalnego zasilania, dobranego według mocy świetlówki.

Świetlówki liniowe wymagają co prawda specjalnego zasilania ale zastosowania oprawek bryzgoszczelnych daje możliwość wykorzystania ich w wilgotnym środowisku. Ich dostępność jest dużo większa, a szeroki wybór pod względem barwy i mocy umożliwia indywidualne dopasowanie dla konkretnego celu. Technologie te polecane są hodowcą którzy przewidują użycia światła sztucznego przez dłuższy czas. Różne długości i mocy umożliwiają dopasowanie do zbiorników różnych rozmiarów, zapewniając równomierne oświetlenie.

Kolejnym aspektem jest systematyczne ulepszanie technologii. Dotychczas sądzono, że wraz z upływem czasu świetlówka ulega zużyciu, a co za tym idzie, jej wydajność znacznie spada. Tymczasem, badania prowadzone nad przedłużaniem trwałości źródeł światła zaowocowały wyprodukowaniem nowej linii lamp fluorescencyjnych o przedłożonej trwałości i mniejszym zużyciu podczas okresu eksploatacyjnego (linia produktów tak zwana ECO). Ocenia się, że trwałość takich świetlówek jest większa o 30%, a wydajność źródła światła spada jedynie do 10% podczas całego okresu użytkowania.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów świetlówka a uprawa indoor
Remus666 Ogólne 1 2013-06-02, 00:03
poziom
Brak nowych postów Światło
Blac Krin Indoor 2 2013-05-04, 16:26
Blac Krin
Brak nowych postów Odbłyśnik - materiały do odbijania światła
gaska1990 Oświetlenie 4 2012-03-04, 16:15
gaska1990
Brak nowych postów AKCJA ZIELONE ŚWIATŁO DLA KONOPI
Psyho FABRYKA AKCJI PRZERÓŻNYCH 32 2012-04-09, 21:03
Smacki
Brak nowych postów ZIELONE ŚWIATŁO DLA KONOPI 2012
Psyho OGLOSZENIA WOLNYCH KONOPI 3 2012-12-15, 13:28
pdg


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group